Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Benedykt XVI na sprzedaż

28.07.2005

Papieskie marcepany i piwo, wycieczki śladem kard. Ratzingera a nawet rodzinny dom Benedykta XVI na sprzedaż -Niemcy robią na swoim papieżu niezły biznes.
W Marktl, rodzinnym miasteczku Benedykta XVI, marketing ruszył już dzień po tym, jak kard. Joseph Ratzinger został papieżem. Teraz to już szaleństwo. Mieszkańcy specjalizują się w "papieskich" wytworach kulinarnych, które oferują turystom. Za ok. 1 euro oferują chleb watykański (na bochenku jest krzyż wysypany mąką) i marcepanowe ciastka Ratzinger Schnitten - bo nowy papież uwielbia marcepany. Za 0,6 euro można kupić "papieskie czapki" czyli bułki z rodzynką. Producenci bawarscy wypuścili też Czekoladę Ratzingera z krzyżem z białej czekolady na wierzchu.

Hitem tegorocznych wakacji są wycieczki śladami Benedykta XVI. Pierwszą zorganizowało monachijskie biuro podróży Bayern Tourismus Marketing. Żelazny punkt pięciodniowej pielgrzymki to właśnie Marktl, gdzie można zobaczyć dom - największy na rynku - w którym Joseph Ratzinger urodził się w 1927 r. Właścicielka domu czuje się już nękana przez turystów i postanowiła sprzedać budynek. Prawdopodobnie kupi go gmina i urządzi w nim muzeum. Kolejne przystanki wycieczki to m.in.: Traunstein, gdzie Ratzinger dorastał, Monachium, gdzie studiował i przyjął święcenia kapłańskie, Regensburg, gdzie był wykładowcą uniwersyteckim i gdzie znajduje się obecnie dom Ratzingerów. Średnia cena takiej wycieczki to w przeliczeniu ok. 600 zł. Polskie biura podróży jednak jej nie oferują. - Klienci o nią nie pytają - tłumaczy przedstawicielka Biura Pielgrzymkowego Archidiecezji Gdańskiej OREMUS. W Polsce nadal królują pielgrzymki śladami Jana Pawła II oraz do grobu Papieża-Polaka w Rzymie.

Rekordy popularności bije w niemieckich księgarniach książka "Bawaria Józefa Ratzingera, praktyczny przewodnik po korzeniach Benedykta XVI" napisany przez Jeanne Perego. Na jednej z fotografii Benedykt XVI pije piwo w bawarskim ogródku. Przewodnik podaje adresy punktów, w których można kupić specjalne "papieskie piwo" z wizerunkiem Benedykta XVI. Produkuje je browar w Marktl. Poza Niemcami można je dostać tylko w jednym miejscu na świecie - w pubie na rzymskim Zatybrzu.

Szaleństwo panuje też na zagranicznych aukcjach internetowych: kubki, koszulki, gadżety. Szary volkswagen golf rocznik 1999, którym kiedyś jeździł Ratzinger, osiągnął w internecie cenę 188,938 euro!

W Polsce boomu na papieskie gadżety nie ma, choć są dostępne w sklepach. Np. w internetowej księgarni Merlin.pl można kupić ok. 30 tytułów książek Ratzingera lub o nim. Bez problemów można kupić portrety Benedykta XVI - w twardej oprawie kosztują ok. 70 zł.
Metro

Kinga Graczyk