Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Archeolodzy odkopali średniowieczne domy i browar

03.07.2007

W centrum Legnicy archeolodzy odkopali fundamenty średniowiecznych domów i browaru - informuje "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska".

Znaleźliśmy sporo skorup, gliniane obciążniki do wrzeciona i współczesne butelki po winach - mówi archeolog Romuald Piwko. Gdy te kamieniczki miały być burzone, ludzie pewnie wszystko rozszabrowali. 


Robotnicy przeszukują place budowy przy Galerii Piastowskiej, gdzie powstanie kolejny kompleks handlowy i multikino, oraz kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie ma stanąć apartamentowiec. Przy Galerii, wzdłuż ulicy Najświętszej Marii Panny było kiedyś miasteczko średniowieczne.

Romuald Piwko pokazuje, że na przykładzie tych wykopalisk widać jak zmieniała się architektura miasta. Gdy jedna kamienica się waliła, na jej fundamentach stawiano nową. W średniowieczu były to domy drewniane, i widać w wykopaliskach szczerniałe belki na których wybudowano kamieniczkę z kamienia i cegieł. Obok domów odkopano drewniane zagrody, a może szopy. Wykopaliska te zostaną sfotografowane i opisane, a potem zasypane. Może odkopie je ponownie ktoś po kilku wiekach.

W drugim miejscu prowadzonych przez Romualda Piwko badań, robotnicy odkopali fundamenty browaru. Wybudowano go w XIX w. Przedtem były tutaj ogrody biskupa wrocławskiego. Ceglane pozostałości po browarze robią wrażenie. Ogromny fundament po kominie, kanały grzewcze i otwór przypominający wejście do tunelu lub lochów.

(PAP) Wirtualna Polska