Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Apel do Ministra Finansów

10.04.2004

Kolejny apel w sprawie wysokości podatku akcyzowego na piwo wystosowało Bractwo Piwne. Tym razem apel kierowany jest do Ministra Finansów. W chwili obecnej w jego gestii leży ustalanie wysokości stawki podatku akcyzowego. Decyzję o wystąpieniu z przytoczonym poniżej apelem Bractwo Piwne podjęło 3 kwietnia, podczas IV Zwyczajnego Wielkiego Kręgu.
Andrzej Raczko
Minister Finansów
Ministerstwo Finansów, 00-916 Warszawa, ul. Świętokrzyska 12

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTO PIWNE kieruję na Pana ręce apel o obniżenie obecnej stawki podatku akcyzowego o minimum 30%. Przyjęta przez Sejm ustawa o podatku akcyzowym umożliwia podjęcie takich działań.
Stawka podatku akcyzowego jest w Polsce wyższa niż w sąsiednich krajach: Czechach, Słowacji i
Niemczech. Istnieje więc uzasadniona obawa, że polscy producenci piwa, po rozszerzeniu Unii Europejskiej - nie sprostają konkurencji. Z opinii reprezentantów branży piwowarskiej wynika, że wiele browarów może zostać zamkniętych, ich pracownicy stracą pracę, a Polska – regionalne marki piwa, które w rozszerzonej Unii powinny świadczyć o naszej tożsamości.
Wierzę, że czarny scenariusz funkcjonowania polskiego piwowarstwa nie spełni się. Konsumenci reprezentowani w ogólnopolskiej organizacji BRACTWO PIWNE liczą na Pańskie decyzje.
Z wyrazami szacunku – Wielki Mistrz Bractwa Piwnego
Zbigniew Olobry

Do wiadomości:
1.Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich
2.Media

Bractwo Piwne