Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

ABC turysty - PILZNO

21.06.2002

Dziś wycieczka do Pilzna w Czechach.Godzina drogi od Pragi Przez Pilzno przejeżdżamy, kierując się autem na południe Europy. Zwykle myślimy sobie „to tu jest ten słynny browar” i jedziemy dalej.
Warto zatrzymać się jednak na kilka godzin – zwiedzić warzelnie i muzeum piwowarstwa, przespacerować się uliczkami starego miasta, zajrzeć do synagogi, usiąść wreszcie na piwku w słynnej restauracji „Na Spilce”. Także ci, którzy wybierają się na wycieczkę do stolicy Czech powinni wiedzieć, że Pilzno leży zaledwie o godzinę drogi od Pragi – można ten punkt uwzględnić w programie wizyty.

Czy wiesz że...

Tradycje piwowarskie sięgają w Pilźnie XIII wieku, kiedy koncesję na warzenie otrzymało kilkuset mieszczan. Do połowy XIX wieku piwo warzono tu w małych „rodzinnych“ zakładach. Ponieważ trudno było utrzymać odpowiednią jakość i markę, stosowano „kontrolę jakości“ i właściciel trunku nie nadającego się wg kontrolerów (rajców) do picia, musiał wylać cały swój produkt na rynek. Była to dotkliwa kara materialna i moralna (utrata zaufania). Lata 30. XIX wieku należały do wyjątkowo nieurodzajnych, zboże było wtedy bardzo złej jakości, i siłą rzeczy wielu piwowarów musiało wylać swoją produkcję na Rynek. Wtedy postanowili się zjednoczyć. Pierwsze piwo uwarzyli w roku 1842, a zastosowana perzez nich, rewolucyjna na tamte czasy technologia przyczyniła się do powstania jednej z najsłynniejszych w świecie marek. Dziś pilzneński browar znajduje się w pierwszej piątce najlepszych czeskich zakładów, a na pamiątkę uwarzenia pierwszego piwa, na początku października każdego roku odbywa się tu słynny i huczny festyn (podobny do monachijskiego Octoberfest).

Informacje praktyczne

- Waluta: korony czeskie – 10 koron ok. 1,26 zł
- Ceny żywności takie same albo minimalnie niższe niż w Polsce.
- Obiad w restauracji – 150 koron
- Bilety wstępów do muzeów od 10 do 60 koron
- Wymiana waluty w bankach i kantorach. Można korzystać z bankomatów.
- Bez opłat celnych przepisy zezwalają na wwiezienie do Czech 250 sztuk papierosów, 50 cygar, 2 litrów wina lub jednej butelki wyrobów spirytusowych o pojemności do 1 litra (z wyjątkiem czystego spirytusu – zakaz wwozu), 10 litrów benzyny w kanistrze oraz upominków o wartości do 3000 CZK.

Koniecznie trzeba zobaczyć

Synagoga w Pilźnie jest trzecią co do wielkości świątynią żydowską w świecie (na pierwszym miejscu znajduje się synagoga w Jerozolimie, drugim – w Budapeszcie). Pierwotnie jej wieże miały być jeszcze wyższe, ale... stanowiłyby konkurencję dla chrześcijańskiego kościoła św. Bartłomieja, stojącego nieopodal. Kiedy się ją zwiedza, nieodparcie nasuwa się porównanie do krakowskiej synagogi Tempel. Obydwie zostały bowiem zbudowane w XIX wieku przez tzw. oświeconych Żydów, w stylu hiszpańsko-mauretańskim (ich nowatorstwo polegało m.in. na tym, że nie budowano już oddzielnych sal modlitw dla kobiet, ale mogły one przebywać na balkonie usytuowanym z tyłu). Obydwie również zostały mocno zniszczone w latach powojennych. Obecnie zarówno synagoga pilzneńska, jak i krakowska została odrestaurowana i zachwyca bogactwem wystroju i wspaniałymi mozaikami.

Ważne informacje

- Wstęp do synagogi kosztuje 40 koron bez przewodnika, 100 koron z przewodnikiem.
- Przed wejściem można zaopatrzyć się w ulotki i literaturę (bogato zaopatrzony sklepik).
- Mężczyźni obowiązkowo powinni założyć nakrycia głowy. Jeśli nie dysponuje się czapką, można kupić na miejscu płócienną jarmułkę (70 koron) albo dostać małą, papierową.

Pilzneński Prazdroj

Pilzno zdecydowanie kojarzy się ze słynnym browarem, choć pracuje w nim obecnie zaledwie 800 spośród 180 tysięcy mieszkańców miasta. Wizyta w browarze i muzeum piwowarskim należy do żelaznych punktów programu w tym mieście. Po zakładzie od wielu lat oprowadzane są wycieczki z całego świata – zaglądają tu tak samo chętnie Japończycy, jak i obywatele z krajów byłego ZSRR. Rocznie mamy około 100 tys. turystów – mówi przewodniczka po browarze. Dlatego specjalnie dla nich przygotowano specjalną historyczną ekspozycję przedstawiającą, jak kiedyś warzono piwo oraz film wyjaśniający zawirowania historyczne i własnościowe w browarze. Potem trasa wycieczki prowadzi tak, jak proces produkcyjny złocistego napoju, na koniec dużo atrakcji dostarcza zwiedzanie piwnic (całość to około 9 km, turyści robią niespełnakilometrową trasę, ale i tak wrażenia pozostają niezapomniane). Jednym z bardziej oczekiwanych punktów programu jest oczywiście degustacja piwa. Osiem minut drogi (spacerkiem) od browaru znajduje się jedyne w Czechach „pivovarske muzeum“, istniejące już od lat 50. i gromadzące naprawdę pokaźną kolekcję eksponatów związanych z browarnictwem Zwiedzać je można codziennie w godz. od 10 do 18.00.

Tego nie znajdziesz w przewodniku

Pilzno zostało wyzwolone w 1945 roku przez armię amerykańską. Ten zdawałoby się, niepodważalny fakt był jednak przez wiele lat przeinaczany. Słuszne było, aby Pilzno było oswabadzane przez Rosjan i tak też uczono dzieci w szkołach. – Dochodziło do takich absurdów, że wnuk przekonywał babcię, która nie tylko Amerykanina widziała, ale nawet miała z nim dziecko, że to była inna armia – opowiada przewodniczka po Pilźnie.

Stare Miasto

Pilzneńska starówka podnosi się z kolan. Jeszcze dziesięć lat temu wyglądała tak, jakby przed chwilą skończyły się tu działania wojenne. Obecnie część domów jest już odnowiona, inne czekają na swoją kolej. Wyłania się miasto piękne i kolorowe. Rynek jeszcze wygląda jak plac budowy.
Trybuna Śląska

Anna Ładuniuk