Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

56 piw w konkursie

03.09.2007

XXXVII Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów ,,Chmielaki Krasnostawskie 2007” odbędzie się w dniach 7-9 września 2007 r. W tych dniach miłośnicy złocistego napoju będą mogli spędzić wspólnie czas przy piwie. Lokalne władze przygotowały szereg towarzyszących imprez, a licznie przybyłe browary z całej Polski zaoferują gamę kilkudziesięciu piw.Święto to jest również doskonałą okazją do konfrontacji poszczególnych piw. Otwarty Konsumencki Konkurs Piw jest obecnie jednym z dwóch konkursów w Polsce obok konkursu organizowanego przez Agro Przemysł BMP.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, obok siebie staną piwa z największych grup piwowarskich (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg Okocim) jak i piwa z średnich i mniejszych browarów. Największą liczbę produktów, bo aż 14 zgłosiła Grupa Żywiec, co świadczy o wzmożonej działalności w pogoni za umykającym rywalem, jakim jest Kompania Piwowarska. Nadal nie odpuszcza pola grupa Carlsberg Okocim, którą od pozostałych konkurentów dzieli trochę więcej punktów.

Do konkursu zgłoszono łącznie 56 piw, które sklasyfikowano w XI kategoriach (w ubiegłym roku było ich dziesięć).

Nie wiadomo, czy w konkursie wystartują piwa z czwartej grupy piwowarskiej, jaką jest w Polsce Royal Unibrew rodem z Danii.
W ubiegłym roku Porter Strzelecki dwukrotnie zajął pierwsze miejsce na konkursach krajowych, za co został uhonorowany przez Bractwo Piwne Towarzystwo Promocji Kultury Piwa tytułem Piwo Roku 2006.

Po raz kolejny o nagrody walczyć będzie prężny browar Krajan z Nakła, który wystawił aż 8 gatunków piwa.
Jak co roku o najwyższe tytuły ubiegać się będzie browar Perła. Nie dziwi to nas, przecież Lubelszczyzna to jego lokalny rynek, z chyba najbardziej lojalną grupą konsumencką w Polsce.

Cieszy udział w Chmielakach browarów odległych od Lublina. Browar Kormoran z Olsztyna, choć stracił lokalnego konkurenta i teoretycznie sprzedaż lokalna powinna go zadowolić, zaprezentuje aż 6 gatunków.
Browar Grudziądz i Ciechan to browary, które coraz mocniej zaznaczają swój udział nie tylko w rynkach lokalnych, wystawiły po 4 gatunki.

Ciekawie zapowiada się konkurencja w grupie XI (piwa inne - pszeniczne), gdzie konkurować będą dwa piwa pszeniczne debiutujące na polskim rynku, z Piotrkowa Trybunalskiego i Ciechanowa, ze znanym piwem, rodem z Bawarii.

Czy podobnie jak w latach poprzednich Browary Lubelskie zdobędą najwięcej nagród, na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź już w niedzielę.

Oby nic nie zakłóciło miłej atmosfery, a pogoda pozwoliła na spędzenie czasu przy piwie na świeżym powietrzu. Miejmy nadzieję, że właśnie takie imprezy lokalne będą pozytywnie wpływały na wizerunek polskiego piwosza a spożycie piwa, na jednego mieszkańca w roku, zbliży nas do czołówki europejskiej. Daleko nam jeszcze do monachijskiego Oktoberfest ale wszystko zmierza we właściwą stronę.

Piwu Cześć

Marek Suliga