Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

525 lat browarnictwa w Piotrkowie Trybunalskim

16.07.2012

4 sierpnia 2012 roku, podczas Biesiady Trybunalskiej, celebrowane są dwie ważne daty: 525 lat tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim oraz 290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich. Te hasła to także tytuły konferencji naukowej i wystawy, towarzyszących Biesiadzie Trybunalskiej.

Biesiada Trybunalska:

- modlitwa do św. Biskupa Stanisława w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim;
- wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
- konferencja naukowa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
- piknik rodzinny połączony z biesiadą piwną na Rynku Starego Miasta;
- informacja o szlaku turystycznym piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim .

4 sierpnia 2012 roku, podczas Biesiady Trybunalskiej, celebrowane są dwie ważne daty: 525 lat tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim oraz 290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich. Te hasła to także tytuły konferencji naukowej i wystawy, towarzyszących Biesiadzie Trybunalskiej.


W 1722, 8 sierpnia w Warszawie, król August II, potwierdził prawa cechu piwowarów piotrkowskich – oryginał tego dokumentu prezentowany będzie w Piotrkowie Trybunalskim TYLKO 4 sierpnia!


Dlaczego 525 lat tradycji browarniczych? – oryginał dokumentu jest nieczytelny, dobrze zachowana jest natomiast jego XVII wieczna kopia, która 4 sierpnia zostanie wystawiona w Muzeum. Na co dzień oryginał i kopia są obecnie przechowywane w AP w Piotrkowie w skarbcu.


W 1487 roku, król Kazimierz Jagiellończyk zatwierdził statut cechu kupców piotrkowskich, w którym jest zapisane, że za fałszowanie miar i wag grozi kara ¼ beczki dobrego piwa. Mgr Krzysztof Urzędowski, były wieloletni pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalski, jako pierwszy, wspólnie z Andrzejem Kędzierskim opracowywał akta cechowe miasta Piotrkowa. Specjalizował się w aktach staropolskich. Według jego badań, prawa spisywane w statutach cechowych „sankcjonowały zastany stan prawny” na dokumencie, wymaganym przez prawo magdeburskie. Sankcjonowany stan musiał istnieć w danym ośrodku od minimum 100 do 200 lat. Stąd też tradycje browarnicze sięgają w Piotrkowie XIII wieku, czyli początków najstarszej wzmianki o Piotrkowie. Już w XXI wieku niezależnie udowodnili tę teorię badacze francuscy, którzy potwierdzili badania mgr Krzysztofa Urzędowskiego. (opracowanie historyczne Tomasz Kruz)


Więcej o historii piotrkowskiego piwowarstwa już 4 sierpnia podczas Biesiady Trybunalskiej!


Organizacja Biesiady Trybunalskiej, przedsięwzięcia zakrojonego na tak wielką skalę, wymaga współpracy i współdziałania bardzo wielu różnych instytucji, przedsiębiorstw i osób. Osobą inspirującą i spinającą wszystkie działania organizacyjne jest Tom(asz) Kruz, znany piotrkowski naukowiec, archiwista i pasjonat miasta. Tom Kruz jest autorem fundamentalnej dla historii piotrkowskiego browarnictwa publikacji „Browarnictwo w Piotrkowie od XVI do XVIII wieku”. Teraz Tom Kruz zaprasza na piwo!

W organizacja Biesiady Trybunalskiej uczestniczą takie instytucje jak:
- Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
- Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim,
- Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim,
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
- Browar Cornelius, Browar Kiper, Sulimar
- Przedsiębiorstwa: Ares Bracia Maciołek, esc.org.pl, netuno.pl, Area, Cukiernia Migdał, Altamira, Pub Analog Chat Room, Pub Skyy, Restauracja "U Dunina", MZK Piotrków, Hotel Staromiejski, Pub Filmówka, Cafe & Bistro Zielona Oliwka, Hospoda Voják Švejk,
- Stowarzyszenia Loża Kulturalna Stare Miasto,
- Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne
i inni.