Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

150 lat i dużo więcej

21.07.2006

Aby beskidzkiemu festiwalowi nie stwarzać konkurencji, żywiecki browar dopiero we wrześniu będzie obchodził swój wielki jubileusz 150-lecia istnienia. Na tę okazję zbudowany zostanie amfiteatr.
W Żywcu i okolicy większość rodzin ma jakieś związki z żywieckim browarem. Wielu z sentymentem wspomina czasy, kiedy browar został sprywatyzowany, a jego pracownicy otrzymali akcje. Był to jedyny okres w historii Żywca, kiedy w ciągu kilku miesięcy jego mieszkańcy nagle się wzbogacili. Niektóre fortuny szybko jednak zniknęły, o czym do dziś krążą w Żywcu barwne legendy. Później przez wiele lat mieszkańcy śledzili słynny spór sądowy pomiędzy dawnymi a obecnymi właścicielami browaru. Stawka była duża, szło o zachowanie marki. Wszystko skończyło się dobrze, browar zachował znaną w Polsce i na świecie markę, która w Żywcu ma już 150 lat.

W 2006 roku mija dokładnie 150 lat od powstania browaru. Został założony w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga (1817 - 1895). Zakład zbudowano od podstaw w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusie. Rok 1856, w którym dokonano rejestracji przedsiębiorstwa, uważany jest za początek działalności browaru, wtedy też uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Pomimo wielu trudnych i dramatycznych etapów w historii Polski, browar ten działa nieprzerwanie do dzisiaj.

W rocznicowych uroczystościach uczestniczyć będzie blisko trzy tysiące zaproszonych gości, którzy obejrzą przygotowane wyłącznie na tę okazję przedstawienie ilustrujące 150-letnią historię zakładu. Na ten dzień na terenie browaru zbudowana zostanie pięćdziesięciometrowa scena, mieszcząca m.in. orkiestrę i chór oraz amfiteatr na trzy tysiące miejsc. Podsumowaniem całego cyklu wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi będzie dwudniowa bezpłatna impreza jubileuszowa z udziałem kilku zespołów z kraju i zagranicy. Jubileuszowa feta odbędzie się 9 i 10 września na terenie miasta Żywiec.

Rzeczpospolita

um